  • ADSP-2195MBST-140
ADSP-2195MBST-140
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-2195MBST-140
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-2195MBST-140
Package:
144-LQFP
Datasheet:
ADSP-2195MBST-140
Description:
0.5mm 2.53.3V 48kB CPLD ADSP-21xx Series ADSP-2195M 144 Pin 140MHz 2.5V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
ADSP-2195MBST-140 Overview
It is a type of electronic component available in package 144-LQFP.Packaging way Tray is provided.As a member of Fixed Point, it is ideally suitable for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~85°C TA to ensure its normal operation.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.As part of the ADSP-21xx series, this digital signal processor is included.In order to use it, it has 144 terminations.A voltage of 2.5V is used as the supply voltage.144 component pins are present.The configuration of this board includes 144 pins.The base part number ADSP-2195M can be used to identify many associated parts.It is specifically designed to operate with the frequency of 140MHz.The mounting method of the device is Surface Mount.As a result of its specific characteristics, this device can be classified under the Digital Signal Processors subcategory.In order to power this device, a voltage as low as 2.37V needs to be supplied.Devices like this can be powered by voltages up to 3.6V.Its memory can be used to store 48kB data.A 2.53.3V electric power source is used to power it.
ADSP-2195MBST-140 Features
Supplied in the 144-LQFP package
ADSP-2195MBST-140 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-2195MBST-140 DSP applications.
  • Processing system
  • Vibration signal processing
  • Fourier transform
  • Dam design
  • Infrared
  • Boats
  • Speech processing and recognition
  • 3D tomography and imaging processing
  • Seismology
  • Finite impulse response digital filters
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-2195MBST-140
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    140MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADSP-2195M
  • Pin Count
  • Power Supplies
    2.53.3V
  • Interface
    Host Interface, SPI, SSP, UART
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.37V
  • Memory Size
    48kB
  • RAM Size
    32kB
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    24b
  • Address Bus Width
    22
    YES
  • RAM (words)
    16384
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (48kB)
  • Voltage - Core
    2.50V
  • On Chip Data RAM
    80kB
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm