  • ADSP-BF535PBB-200
ADSP-BF535PBB-200
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-BF535PBB-200
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADSP-BF535PBB-200
Package:
260-BBGA
Datasheet:
ADSP-BF535PBB-200
Description:
308kB CPLD Blackfin? Series ADSP-BF535 260 Pin 200MHz 260-BBGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-BF535PBB-200 Overview
Basically, it is a type of electronic component that is available in a 260-BBGA package.Packaging is provided in the form of Tray.The fact that it belongs to the Fixed Point family means that it can be applied to a wide range of applications.There is a mounting point for it along the direction of Surface Mount.It is essential that -40°C~85°C TA is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.This digital signal processor is part of the Blackfin? series.There are 260 pins in its configuration.Several related parts can be identified using its base part number, ADSP-BF535.To operate at 200MHz frequency, the device has a specific design.The mounting method is Surface Mount.In this device, the minimum voltage is 950mV.It is capable of receiving a maximum voltage of 3.45V.In its memory, this device can store 308kB data.Timer/counters with a 4-axis measure time and count external events.It is based on the Blackfin architecture.It is equipped with 16 I/Os.Operating temperatures should be lower than 85°C.There should be a temperature difference over -40°C during operation.To ensure reliability, the frequency should not exceed 200MHz.
ADSP-BF535PBB-200 Features
Supplied in the 260-BBGA package
4 timers/counters
16 I/Os
ADSP-BF535PBB-200 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADSP-BF535PBB-200 DSP applications.
  • Financial signals
  • Video coding, audio coding
  • Processing system
  • Receivers
  • Image signal processing
  • Airplanes
  • Seismology
  • Biomedical engineering
  • Digital image processing
  • Machinery and equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-BF535PBB-200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    260-BBGA
  • Number of Pins
    260
  • Supplier Device Package
    260-PBGA (19x19)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Blackfin®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Fixed Point
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    200MHz
  • Base Part Number
    ADSP-BF535
  • Interface
    PCI, SPI, SSP, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    950mV
  • Memory Size
    308kB
  • Number of I/O
    16
  • RAM Size
    32kB
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    Blackfin
  • Max Frequency
    200MHz
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.50V
  • On Chip Data RAM
    308kB
  • Clock Rate
    200MHz