  • ADSP-BF561SBB500
ADSP-BF561SBB500
advertisement
Manufacturer No:
ADSP-BF561SBB500
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADSP-BF561SBB500
Package:
297-BGA
Datasheet:
Description:
1mm CPLD Blackfin? Series 1.25V 297-BGA
Purchasing and Inquiry
ADSP-BF561SBB500 Overview
This is an electronic component with a 297-BGA package.Packaging method Tray is provided.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.It is essential that -40°C~85°C TA is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.The digital voltage range of 2.50V 3.30V refers to the voltage that can be input or output.The Blackfin? series includes this digital signal processor.In terms of its uses, it has 297 terminations.1.25V is the supply voltage.297 component pins are present.It can also provide more features of ALSO OPERATES AT 2.5 OR 3.3 V NOMINAL SUPPLY.500MHz is the clock frequency.
ADSP-BF561SBB500 Features
Supplied in the 297-BGA package
ADSP-BF561SBB500 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADSP-BF561SBB500 DSP applications.
  • Speech signal processing
  • Seismology
  • Speech processing
  • 3D tomography and imaging processing
  • Real-time effects
  • Financial signals
  • Streaming videos
  • Computer vision technology
  • Infrared
  • Biometrics
Step5Bar-code shipping tag
ADSP-BF561SBB500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    297-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Blackfin®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    297
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    TIN LEAD SILVER
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5 OR 3.3 V NOMINAL SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.25V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    297
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B297
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.375V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.8V
  • Interface
    SPI, SSP, UART
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Address Bus Width
    23
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Voltage - I/O
    2.50V 3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.25V
  • On Chip Data RAM
    328kB
  • Clock Rate
    500MHz
  • Height Seated (Max)
    2.43mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm