  • AFGB40T65SQDN
AFGB40T65SQDN
advertisement
Manufacturer No:
AFGB40T65SQDN
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-AFGB40T65SQDN
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
AFGB40T65SQDN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AFGB40T65SQDN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    238W
  • Reverse Recovery Time
    131ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    400V, 40A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    76nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C