  • AHA1012561M016R
AHA1012561M016R
advertisement
Manufacturer No:
AHA1012561M016R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
HK JDW NO:
17928-AHA1012561M016R
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY HYB 560UF 16V SMD
Step5Bar-code shipping tag
AHA1012561M016R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
  • Mfr
    KYOCERA AVX
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Capacitance
    560 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300 mA @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3 A @ 100 kHz