  • RVE0D331MNG
RVE0D331MNG
advertisement
Manufacturer No:
RVE0D331MNG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RVE0D331MNG
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
RVE0D331MNG
Purchasing and Inquiry
RVE0D331MNG Overview
There is a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
RVE0D331MNG Features
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RVE0D331MNG Applications
There are a lot of Nichicon RVE0D331MNG applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
RVE0D331MNG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FPCAP, VE
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    330μF
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm