  • RL81C221MDN1KX
RL81C221MDN1KX
advertisement
Manufacturer No:
RL81C221MDN1KX
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RL81C221MDN1KX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
RL81C221MDN1KX
Purchasing and Inquiry
RL81C221MDN1KX Overview
System power is determined by 5A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 12mOhm.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 500mA @ 120Hz to function properly.The dissipation factor of the part is 0.12 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
RL81C221MDN1KX Features
5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RL81C221MDN1KX Applications
There are a lot of Nichicon RL81C221MDN1KX applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
RL81C221MDN1KX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RL8
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    704μA
  • Ripple Current
    5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm