  • EEF-SX0G181ER
EEF-SX0G181ER
advertisement
Manufacturer No:
EEF-SX0G181ER
HK JDW NO:
590-EEF-SX0G181ER
Datasheet:
EEF-SX0G181ER
Purchasing and Inquiry
EEF-SX0G181ER Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 6.3A @ 100kHz.The device has an ESR of 9mOhm.This comp2nt's pin number is 2.There is a dissipation factor of 0.06 % for the part.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
EEF-SX0G181ER Features
6.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
EEF-SX0G181ER Applications
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
EEF-SX0G181ER
    18 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    72μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Ripple Current (AC)
    3A
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm