  • 20SVPF390M
20SVPF390M
advertisement
Manufacturer No:
20SVPF390M
HK JDW NO:
590-20SVPF390M
Datasheet:
20SVPF390M
Purchasing and Inquiry
20SVPF390M Overview
4.95A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.Electrical device with 14mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Currently, a comp12nt with a pin number of 12 is in place.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.The dissipation factor for this part is 12 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
20SVPF390M Features
4.95A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
20SVPF390M Applications
Step5Bar-code shipping tag
20SVPF390M
    10 Weeks
  • Mount
    FLAT
  • Number of Pins
    12
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SVPF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.56mA
  • Ripple Current
    4.95A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    247.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.95A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    4.95A
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Width
    8.3mm