  • A700X227M004ATE010
A700X227M004ATE010
advertisement
Manufacturer No:
A700X227M004ATE010
HK JDW NO:
417-A700X227M004ATE010
Purchasing and Inquiry
A700X227M004ATE010 Overview
4.7A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.A value of 10mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).Currently, a comp2nt with a pin number of 2 is in place.The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 4V.Dissipation factor of the part is 6 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
A700X227M004ATE010 Features
4.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~125°C
A700X227M004ATE010 Applications
There are a lot of KEMET A700X227M004ATE010 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A700X227M004ATE010
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    4V
  • Lead Length
    7.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    52.8μA
  • Ripple Current
    4.7A
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Ripple Current (AC)
    3.9mA
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm