  • A700X227M2R5ATE015
A700X227M2R5ATE015
advertisement
Manufacturer No:
A700X227M2R5ATE015
HK JDW NO:
417-A700X227M2R5ATE015
Purchasing and Inquiry
A700X227M2R5ATE015 Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 3.9A @ 100kHz.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm, this electrical device works as follows.The 2 comp2nt remains in place.Various factors contribute to the dissipation factor of 6 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
A700X227M2R5ATE015 Features
3.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A700X227M2R5ATE015 Applications
There are a lot of KEMET A700X227M2R5ATE015 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A700X227M2R5ATE015
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • Lead Length
    1.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    2.5V
  • Leakage Current
    33μA
  • Ripple Current
    3.9A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.9A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Ripple Current (AC)
    3.9A
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm