  • AHM100PS12
AHM100PS12
advertisement
Manufacturer No:
AHM100PS12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-AHM100PS12
Package:
Datasheet:
AHM100PS12
Description:
ADAPTOR, AC-DC, MEDICAL, 12V, 8.33A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AHM100PS12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2011
  • Series
    AHM100 (100W)
  • Size / Dimension
    6.29Lx2.52W x 1.45 H 160.0mmx64.0mmx37.0mm
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power Rating
    100W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, TUV, UL
  • Efficiency
    Level V
  • Lead Length
    900mm
  • Max Output Current
    8.33A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input
    80V~264VAC
  • Output Current
    8.33A
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    100W
  • Min Input Voltage
    80V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    8.33A
  • Max Output Power
    100W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    35.4 0.9m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Power DIN, 4 Pin
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • No Load Power Consumption
    500mW Max
  • Min Input Voltage (AC)
    80V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    36.83mm