  • AIMH021-050A-5VT
AIMH021-050A-5VT
advertisement
Manufacturer No:
AIMH021-050A-5VT
Manufacturer:
Aim Dynamics
HK JDW NO:
22-AIMH021-050A-5VT
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
AIMH021-050A-5VT
Purchasing and Inquiry
AIMH021-050A-5VT Overview
The current sensors are put into Module, Single Pass Through packages for safety protection.
AIMH021-050A-5VT Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -10°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Panel Mount
Sensor Type: Hall Effect
Supply Voltage: 12V
Frequency: DC~10kHz
Sensing Current: 50A
Module, Single Pass Through Package
AIMH021-050A-5VT Applications
There are a lot of Aim Dynamics AIMH021-050A-5VT Current Sensors applications.
  • Monitor Motor Operation
  • DC and AC power monitoring
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Static converters for for DC motor drives
  • Battery supplied applications
  • Continuity
  • Power supplies for welding applications
  • OEM Current Sensing
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
Step5Bar-code shipping tag
AIMH021-050A-5VT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    Module, Single Pass Through
  • Operating Temperature
    -10°C~85°C
  • Series
    AIMH021 VT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    12V
  • Frequency
    DC~10kHz
  • Output
    Ratiometric, 0V ~ 5V
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Unidirectional
  • Accuracy
    ±1%
  • Sensor Type
    Hall Effect
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    50A