  • AIMH040-800A-5VT
AIMH040-800A-5VT
advertisement
Manufacturer No:
AIMH040-800A-5VT
HK JDW NO:
22-AIMH040-800A-5VT
Datasheet:
AIMH040-800A-5VT
Purchasing and Inquiry
AIMH040-800A-5VT Overview
Current sensors are packaged in Module, Single Pass Through packages to ensure their safety.
AIMH040-800A-5VT Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -10°C~85°C
Sensor Type: Hall Effect
Supply Voltage: 12V
Frequency: DC~10kHz
Sensing Current: 800A
Module, Single Pass Through Package
AIMH040-800A-5VT Applications
There are a lot of Aim Dynamics AIMH040-800A-5VT Current Sensors applications.
  • Static converters for for DC motor drives
  • Home Automation
  • Motor and load control
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • AC variable speed drives
  • OEM Current Sensing
  • Power Supplies for welding applications
  • Battery supplied applications
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Power factor correction
Step5Bar-code shipping tag
AIMH040-800A-5VT
  • Operating Temperature
    -10°C~85°C
  • Series
    AIMH040 VT
  • Voltage - Supply
    12V
  • Frequency
    DC~10kHz
  • Output
    Ratiometric, 0V ~ 5V
  • Accuracy
    ±1%
  • Current - Sensing
    800A