  • AIMH021-200A-5VT
AIMH021-200A-5VT
advertisement
Manufacturer No:
AIMH021-200A-5VT
HK JDW NO:
22-AIMH021-200A-5VT
Datasheet:
AIMH021-200A-5VT
Purchasing and Inquiry
AIMH021-200A-5VT Overview
A Module, Single Pass Through package is used for the protection of the current sensors.
AIMH021-200A-5VT Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -10°C~85°C
Sensor Type: Hall Effect
Supply Voltage: 12V
Frequency: DC~10kHz
Sensing Current: 200A
Module, Single Pass Through Package
AIMH021-200A-5VT Applications
There are a lot of Aim Dynamics AIMH021-200A-5VT Current Sensors applications.
  • Static converters for for DC motor drives
  • Power factor correction
  • Power Supplies for welding applications
  • General purpose inverters
  • DC motor drives
  • Proving Switch
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Overcurrent Detection
  • Battery supplied applications
Step5Bar-code shipping tag
AIMH021-200A-5VT
  • Operating Temperature
    -10°C~85°C
  • Series
    AIMH021 VT
  • Voltage - Supply
    12V
  • Frequency
    DC~10kHz
  • Output
    Ratiometric, 0V ~ 5V
  • Accuracy
    ±1%
  • Current - Sensing
    200A