  • AK1-430C-Y
AK1-430C-Y
advertisement
Manufacturer No:
AK1-430C-Y
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-AK1-430C-Y
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AK1-430C-Y
Description:
Quantity:
In Stock : 40
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AK1-430C-Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Series
    AK1-Y
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    440V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1000A 1kA 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    625V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    430V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    2000pF @ 10kHz