  • AKM45US18
AKM45US18
advertisement
Manufacturer No:
AKM45US18
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-AKM45US18
Package:
Datasheet:
AKM45US18
Description:
XP POWER, EXTERNAL AC-DC PSU, 45
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AKM45US18
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AKM45US18.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Series
    AKM45 (45W)
  • Size / Dimension
    4.81Lx2.02W x 1.24 H 122.2mmx51.3mmx31.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    48W
  • Approval Agency
    CB, CE, CSA, TUV, UL
  • Efficiency
    Level VI, CoC Tier 2
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    2.66A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output
    18V
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    39.4 1.00m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • No Load Power Consumption
    75mW Max