  • ALF40G331EG450
ALF40G331EG450
advertisement
Manufacturer No:
ALF40G331EG450
HK JDW NO:
417-ALF40G331EG450
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
ALF40G331EG450
Description:
ALF40 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALF40G331EG450
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    293mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    9000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    204mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.14A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.29A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm