  • ALP22A223DD040
ALP22A223DD040
advertisement
Manufacturer No:
ALP22A223DD040
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALP22A223DD040
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
Description:
ALP22 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.6A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Quantity:
In Stock : 15742
Step5Bar-code shipping tag
ALP22A223DD040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    5
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALP22
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22000μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    39mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Voltage
    40V
  • Lifetime @ Temp
    26000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5.28mA
  • Ripple Current
    5.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    26000 hours
  • Ripple Current (AC)
    5.6A
  • Diameter
    40mm
  • Height
    55mm
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm