  • ALV60-24-2R5
ALV60-24-2R5
advertisement
Manufacturer No:
ALV60-24-2R5
Manufacturer:
TDK-Lambda
HK JDW NO:
778-ALV60-24-2R5
Package:
Datasheet:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
ALV60-24-2R5 Overview
A LED driver using this design has 1 outputs.This is mounted by Chassis Mount, Panel.24V is the output voltage.The operating temperature should not exceed 70°C to ensure stable operation.It is necessary to maintain a higher operating temperature than -30°C in order to achieve stable operation.When operating with a 2.5A output current, the LED driver delivers all the benefits.Set the part output current to 2.5A.
ALV60-24-2R5 Features
ALV60-24-2R5 Applications
There are a lot of TDK-Lambda, Inc. ALV60-24-2R5 LED Driver ICs applications.
  • Replacement lamps
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Stage Lighting and Signage
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Scanners and Handy Terminals
  • Street lighting
  • Gallery lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Amusement Machines
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
Step5Bar-code shipping tag
ALV60-24-2R5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Weight
    380.110406g
  • Feature
    OCP, OVP
  • Termination
    Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Depth
    35.4mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, EN, UL
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Max Output Current
    2.5A
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Power Dissipation-Max
    60W
  • Current - Output
    2.5A
  • Voltage - Output
    24V
  • Current - Output 1
    2.5A
  • Max Output Power
    60W
  • Power - Output
    60W
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Height
    34.544mm
  • Length
    216mm
  • Width
    43.18mm