  • AP7361C-15FGE-7
AP7361C-15FGE-7
advertisement
Manufacturer No:
AP7361C-15FGE-7
HK JDW NO:
233-AP7361C-15FGE-7
Package:
8-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
AP7361C-15FGE-7
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC 8-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17600
Step5Bar-code shipping tag
AP7361C-15FGE-7
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    8-UDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.5V
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.2V
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.57V @ 1A Typ
  • PSRR
    75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    570mV
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.63mm
  • Width
    3mm