  • APT15GN120BDQ1G
APT15GN120BDQ1G
advertisement
Manufacturer No:
APT15GN120BDQ1G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT15GN120BDQ1G
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT15GN120BDQ1G
Description:
IGBT 1200V 45A 195W TO247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT15GN120BDQ1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Max Power Dissipation
    195W
  • Current Rating
    45A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    45A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    19 ns
  • Test Condition
    800V, 15A, 4.3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    355 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    90nC
  • Td (on/off) @ 25°C
    10ns/150ns
  • Switching Energy
    410μJ (on), 950μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    30V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V