  • IGW50N65H5FKSA1
IGW50N65H5FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IGW50N65H5FKSA1
HK JDW NO:
376-IGW50N65H5FKSA1
Datasheet:
IGW50N65H5FKSA1
Purchasing and Inquiry
IGW50N65H5FKSA1 Description
IGW50N65H5FKSA1 is a type of TRENCHSTOP? 5 high-speed switching IGBT designed based on high-speed H5 technology to provide best-in-class efficiency in hard switching and resonant topologies, 650V breakdown voltage, and low gate charge QG. Based on its specific characteristics, the IGW50N65H5FKSA1 IGBT is well suited for a wide range of applications, including solar converters, uninterruptible power supplies, and more.
IGW50N65H5FKSA1 Features
Maximum junction temperature175°C
650V breakdown voltage
Low QG
Best-in-Class efficiency in hard switching and resonant topologies
High-speed H5 technology
IGW50N65H5FKSA1 Applications
Uninterruptible power supplies
Solar converters
Welding converters
Mid to high-range switching frequency converters
Step5Bar-code shipping tag
IGW50N65H5FKSA1
    Select All
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    305W
  • Input Type
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.65V
  • Max Collector Current
    80A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.65V
  • Test Condition
    400V, 25A, 12 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    21ns/180ns
  • Switching Energy
    520μJ (on), 180μJ (off)
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    TrenchStop®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    305W