  • IRGB14C40LPBF
IRGB14C40LPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRGB14C40LPBF
HK JDW NO:
376-IRGB14C40LPBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IRGB14C40LPBF
Purchasing and Inquiry
IRGB14C40LPBF Description
IRGB14C40LPBF Features
Complete Pulse Width Modulation Control Circuitry
On?Chip Oscillator with Master or Slave Operation
On?Chip Error Amplifiers
On?Chip 5.0 V Reference
Adjustable Deadtime Control
Uncommitted Output Transistors Rated to 500 mA Source or Sink
Output Control for Push?Pull or Single?Ended Operation
Undervoltage Lockout
NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site
and Control Changes
Pb?Free Packages are Available*
Step5Bar-code shipping tag
IRGB14C40LPBF
    Select All
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    12V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    2.2V
  • Height
    15.24mm
  • Length
    10.5156mm
  • Width
    4.69mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead, Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.000006g
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW SATURATION VOLTAGE
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    430V
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Current Rating
    14A
    Single
  • Power Dissipation
    125W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Logic
  • Turn On Delay Time
    900 ns
  • Clamping Voltage
    430V
  • Transistor Application
    AUTOMOTIVE IGNITION
  • Rise Time
    2.4μs
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    6 μs
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.75V
  • Max Collector Current
    20A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    430V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.4V
  • Turn On Time
    3700 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.75V @ 5V, 14A
  • Gate Charge
    27nC
  • Td (on/off) @ 25°C