  • APTGF150A120T3WG
APTGF150A120T3WG
advertisement
Manufacturer No:
APTGF150A120T3WG
HK JDW NO:
523-APTGF150A120T3WG
Package:
SP3
Datasheet:
APTGF150A120T3WG
Description:
IGBT MODULE 1200V 210A 961W SP3
Step5Bar-code shipping tag
APTGF150A120T3WG
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    210A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    9.3nF
  • Turn On Time
    190 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 150A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    390 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9.3nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    3.7 V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    SP3
  • Number of Pins
    18
  • Published
    2009
  • Number of Terminations
    9
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    961W