  • APTGF300SK120D3G
APTGF300SK120D3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGF300SK120D3G
HK JDW NO:
523-APTGF300SK120D3G
Package:
D-3 Module
Datasheet:
APTGF300SK120D3G
Description:
IGBT MODULE 1200V 420A 2100W D3
Step5Bar-code shipping tag
APTGF300SK120D3G
  • Package / Case
    D-3 Module
  • Number of Pins
    5
  • Published
    2013
  • Number of Terminations
    5
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    2.1kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    11
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    2100W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    420A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    19nF
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.7V @ 15V, 300A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    590 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    19nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    3.7 V