  • APTGT100SK60TG
APTGT100SK60TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT100SK60TG
HK JDW NO:
523-APTGT100SK60TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT100SK60TG
Description:
IGBT MODULE 600V 150A 340W SP4
Step5Bar-code shipping tag
APTGT100SK60TG
    12
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X12
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    340W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.9V
  • Max Collector Current
    150A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    6.1nF
  • Turn On Time
    180 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    370 ns
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.1nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Power Dissipation
    340W