  • APTGT150DH170G
APTGT150DH170G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT150DH170G
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APTGT150DH170G
Package:
SP6
Datasheet:
APTGT150DH170G
Description:
Quantity:
In Stock : 10597
Step5Bar-code shipping tag
APTGT150DH170G
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    13.5nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Package / Case
    SP6
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    890W
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Asymmetrical Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    250A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    350μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    13.5nF
  • Turn On Time
    450 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 150A