  • APTGT200A170D3G
APTGT200A170D3G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT200A170D3G
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APTGT200A170D3G
Package:
D-3 Module
Datasheet:
APTGT200A170D3G
Description:
IGBT MODULE 1700V 400A 1250W D3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APTGT200A170D3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-3 Module
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Power Dissipation
    1.25kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X11
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.4V
  • Max Collector Current
    400A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Input Capacitance
    17nF
  • Turn On Time
    400 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 200A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1200 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    17nF @ 25V