  • APTGT50SK120TG
APTGT50SK120TG
advertisement
Manufacturer No:
APTGT50SK120TG
HK JDW NO:
523-APTGT50SK120TG
Package:
SP4
Datasheet:
APTGT50SK120TG
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 75A 20-Pin Case SP-4
Step5Bar-code shipping tag
APTGT50SK120TG
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    75A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    3.6nF
  • Turn On Time
    140 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    3.6nF @ 25V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    36 Weeks
  • Package / Case
    SP4
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    12
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Power Dissipation
    277W