  • APTGT75SK120D1G
APTGT75SK120D1G
advertisement
Manufacturer No:
APTGT75SK120D1G
HK JDW NO:
523-APTGT75SK120D1G
Package:
D1
Datasheet:
APTGT75SK120D1G
Description:
IGBT MODULE 1200V 110A 357W D1
Step5Bar-code shipping tag
APTGT75SK120D1G
  • Package / Case
    D1
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Power Dissipation
    357W
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    357W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    110A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    4mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    5.345μF
  • Turn On Time
    390 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    830 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    5345nF @ 25V