  • AS1506-BTDT-50
AS1506-BTDT-50
advertisement
Manufacturer No:
AS1506-BTDT-50
HK JDW NO:
33-AS1506-BTDT-50
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AS1506-BTDT-50
Description:
8 Pin Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AS1506-BTDT-50 Overview
It is contained in 8-WDFN Exposed Pad pacakge.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.256 taps protect this pentometer against overcurrent.In the digi devices, there are 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.Flow can be restricted using 50kOhm.
AS1506-BTDT-50 Features
Available in 8-WDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AS1506-BTDT-50 Applications
There are a lot of ams AS1506-BTDT-50 Digital Potentiometers applications.
  • Automatic detection of equipment
  • Audio Volume control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Power meter
  • Communication device
  • Automotive electronics
  • Optic fiber network
  • Gas detection circuit
  • Sensor trimming instrumentation
  • Automated caliberation
Step5Bar-code shipping tag
AS1506-BTDT-50
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±25%
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Pin Count
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Temperature Coefficient (Typ)
    90ppm/°C