  • AS4C256M16D3-12BCN
AS4C256M16D3-12BCN
advertisement
Manufacturer No:
AS4C256M16D3-12BCN
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
HK JDW NO:
28-AS4C256M16D3-12BCN
Package:
96-TFBGA
Description:
Memory IC 4 Gb kb 13mm mm
Step5Bar-code shipping tag
AS4C256M16D3-12BCN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    96-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    96
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    96
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    SDRAM - DDR3
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.575V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.425V
  • Memory Size
    4Gb 256M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    800MHz
  • Access Time
    20ns
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    256MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    15b
  • Density
    4 Gb
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm