  • AS6C1008-55PIN
AS6C1008-55PIN
advertisement
Manufacturer No:
AS6C1008-55PIN
Manufacturer:
Alliance Memory, Inc.
HK JDW NO:
28-AS6C1008-55PIN
Package:
32-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
AS6C1008-55PIN
Description:
32 Pin Memory IC 1 Mb kb
Quantity:
In Stock : 247
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AS6C1008-55PIN
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    32-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN/TIN BISMUTH
  • Technology
    SRAM - Asynchronous
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Address Bus Width
    17b
  • Density
    1 Mb
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • Height Seated (Max)
    3.937mm