  • AT17LV256-10NU
AT17LV256-10NU
advertisement
Manufacturer No:
AT17LV256-10NU
HK JDW NO:
536-AT17LV256-10NU
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AT17LV256-10NU
Purchasing and Inquiry
AT17LV256-10NU Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) is used in this package.External packaging for the Tube series.A qualified individual who has the ability to operate within -40°C~85°C.Using Serial EEPROM, you can program it.FPGA is fed wFPGAh a voltage of 3V~3.6V 4.5V~5.5V.Surface Mount is the orientation of this memory device.A data storage size of 256Kb is allowed.Other related parts can be found by searching "AT17LV256".Supply voltage 3.3V is required.There are different functions associated with 8 terminations.This memory device can be used with a maximum voltage of 3.6V.FPGA is imperative that the voltage of the device supply is at least 3V if the device is to work properly.The reflow soldering process should be done at a temperature no higher than 260.FPGA is equipped wFPGAh 8 pins.In order to obtain the best performance, it is recommended to use a 3.3V power supply.Memory is recommended that users apply 5V to the part before use in order for Memory to function safely in a circuMemory.Thus, IT CAN OPERATES ON 4.75-5.25 RANGE SUPPLY VOLTAGE ALSO is included to better serve customers.Known as a EEPROM memory.In terms of Surface Mount applications, this is a suitable product.Using the switching controller, you will be able to move the slider at a frequency of 33MHz.10mA is its operating system.
AT17LV256-10NU Features
Operating temperature: -40°C~85°C.
Serial EEPROM program capability.
EEPROM memory
Frequency: 33MHz.
AT17LV256-10NU Applications
  • DVD disk buffer
  • Cache memory
  • main computer memory
  • graphics card
  • eSRAM
  • cell phones
  • multimedia computers
  • workstations,
  • eDRAM
  • networking
Step5Bar-code shipping tag
AT17LV256-10NU
    Select All
  • Write Protection
    HARDWARE
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.99mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    IT CAN OPERATES ON 4.75-5.25 RANGE SUPPLY VOLTAGE ALSO
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    33MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AT17LV256
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    2-Wire, Serial
  • Memory Size
    256Kb
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Nominal Supply Current
    10mA