  • AT89C4051-12SI
AT89C4051-12SI
advertisement
Manufacturer No:
AT89C4051-12SI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT89C4051-12SI
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AT89C4051-12SI
Description:
4KB 4K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89C Series AT89C4051 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 1362
Step5Bar-code shipping tag
AT89C4051-12SI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    89C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Base Part Number
    AT89C4051
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    15
  • Speed
    12MHz
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V