  • PIC16F877-20I/PT
PIC16F877-20I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F877-20I/PT
HK JDW NO:
536-PIC16F877-20I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC16F877-20I/PT
Description:
14KB 8K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series PIC16F877 44 Pin 20MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC16F877-20I/PT Description
The PIC16F877-20I/PT is an 8-Bit CMOS FLASH Microcontroller.
PIC16F877-20I/PT Features
  • High-performance RISC CPU
  • Only 35 single-word instructions to learn
  • All single cycle instructions except for program branches which are two cycle
  • Operating speed: DC - 20 MHz clock input
  •                              DC - 200 ns instruction cycle
  • Up to 8K x 14 words of FLASH Program Memory,
  • Up to 368 x 8 bytes of Data Memory (RAM)
  • Up to 256 x 8 bytes of EEPROM Data Memory
  • Pinout compatible to the PIC16C73B/74B/76/77
  • Interrupt capability (up to 14 sources)
  • Eight-level deep hardware stack
  • Direct, indirect and relative addressing modes
  • Power-on Reset (POR)
  • Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
  • Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
  • Programmable code protection
  • Power saving SLEEP mode
PIC16F877-20I/PT Applications
  • Industrial
  • General Uses
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F877-20I/PT
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F877
  • Pin Count
    44
  • Lead Pitch
    500μm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of I/O
    33
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~5.5V
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Access Time
    20 μs
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    10.1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16F