  • AT89LP2052-16SU
AT89LP2052-16SU
advertisement
Manufacturer No:
AT89LP2052-16SU
HK JDW NO:
536-AT89LP2052-16SU
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
2KB 2K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89LP Series AT89LP2052 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 6164
Step5Bar-code shipping tag
AT89LP2052-16SU
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2016
  • Series
    89LP
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Base Part Number
    AT89LP2052
  • Number of I/O
    15
  • Speed
    16MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.5V