  • AT89LS51-16AI
AT89LS51-16AI
advertisement
Manufacturer No:
AT89LS51-16AI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT89LS51-16AI
Package:
44-TQFP
Datasheet:
AT89LS51-16AI
Description:
4KB 4K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller 89LS Series AT89LS51 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 9420
Step5Bar-code shipping tag
AT89LS51-16AI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    89LS
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    AT89LS51
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~4V