  • AT91M55800A-33CI
AT91M55800A-33CI
advertisement
Manufacturer No:
AT91M55800A-33CI
HK JDW NO:
536-AT91M55800A-33CI
Package:
176-LFBGA
Datasheet:
AT91M55800A-33CI
Description:
ROMless ARM7® 16/32-Bit Microcontroller AT91 Series AT91M55800A 176-LFBGA
Quantity:
In Stock : 7909
Step5Bar-code shipping tag
AT91M55800A-33CI
  • Package / Case
    176-LFBGA
  • Supplier Device Package
    176-BGA (13x13)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    AT91
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    AT91M55800A
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    58
  • Speed
    33MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V