  • AT97SC3204-X2A16-00
AT97SC3204-X2A16-00
advertisement
Manufacturer No:
AT97SC3204-X2A16-00
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-AT97SC3204-X2A16-00
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
3.3V V 1.1mm mm 4.4mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 9.7mm mm CMOS 28
Purchasing and Inquiry
AT97SC3204-X2A16-00 Overview
In light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Trusted Platform Module (TPM).For the purpose of saving space, it is available in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The way of mounting it is Surface Mount.A package of Tape & Reel (TR) contains it.A core processor of AVR is present in the device.Maintain a temperature of 0°C~70°C while working.The type of memory in which this program is stored is EEPROM.By using a 3.3V voltage supply, high efficiency is possible.To find comparable components, use the AT97SC3204 base part number.This device has terminals at DUAL.In this case, there are 28 terminations.An electrical component such as this is included in the series CryptoController?.This is due to the fact that the supply voltage is 3.3V, resulting in high efficiency.In data storage, EEPROM, ROM, SRAM is used as the memory type.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are MICROPROCESSOR, RISC in order to monitor their performance.The structure is constructed from 28 pins.As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount.
AT97SC3204-X2A16-00 Features
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
AT97SC3204-X2A16-00 Applications
There are a lot of Microchip Technology AT97SC3204-X2A16-00 Microcontroller applications.
  • Digital set-top boxes
  • Mice
  • Smoke alarms
  • Nintendo
  • Binding machines
  • Teletext terminals
  • Petrochemical
  • Air fryers
  • Robotic prosthetic limbs
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
Step5Bar-code shipping tag
AT97SC3204-X2A16-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AT97SC3204
  • Interface
    LPC
  • Memory Type
    EEPROM, ROM, SRAM
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Program Memory Type
    EEPROM
  • Bit Size
    8
  • Low Power Mode
    NO
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    CryptoController™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Applications
    Trusted Platform Module (TPM)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.3V