ATMEGA1280-16AUR
ATMEGA1280-16AUR
536-ATMEGA1280-16AUR
100-TQFP
128KB 64K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA1280 100 Pin 16MHz 100-TQFP
In Stock : 7359
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ATMEGA1280-16AUR Overview
In a 100-TQFP package, the MCU is available. This Microcontroller has 86 I/Os. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. The MCU is based on the 8-Bit core. There is a FLASH type of memory for its program. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. A AVR® ATmega series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 128KB 64K x 16 bytes, which is the size of the program. The AVR Core Processor powers the device and is one of its key features. 48kB memory size belongs to the part. ATMEGA1280 is the base part number that you can use to find alternatives. At a frequency of 16MHz, Microcontroller can operate efficiently. The pin number of the component remains 100. There are 6 timers/counters in this device. There's built-in FLASH memory in the equipment. There is an integrated AVR core architecture in it. It programs in 86 Programmable I/O.
ATMEGA1280-16AUR Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
ATMEGA1280-16AUR Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA1280-16AUR Microcontroller applications.
- Traditional industrial transformation
- Electronic jamming systems
- Electrocardiogram (EKG)
- Microwave ovens
- Automatic staplers
- Entertainment products
- Industrial instrumentation devices
- Dishwashers
- Fax machines
- Automatic control
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ATMEGA1280-16AUR
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Microchip Technology536-PIC16F883-I/SO28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F627A-I/SS20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-ATMEGA8515L-8AU44-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC18F46K20-I/PT44-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-ATMEGA32A-AU44-TQFP2-3 Days-Add Compare
Microchip Technology536-PIC18F6722-I/PT64-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-DSPIC30F6014A-30I/PF80-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-ATMEGA128-16AU64-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F877-20I/PQ44-QFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F876A-I/SS28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F876-20/SP28-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-ATXMEGA128A1U-AU100-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F883-I/SS28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-ATMEGA8535L-8AU44-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F873-20I/SP28-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F883-E/SS28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-ATMEGA32-16AU44-TQFP2-3 DaysAdd Compare
Microchip Technology536-PIC16F876-04I/SO28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare