  • ATMEGA16-16PI
ATMEGA16-16PI
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA16-16PI
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATMEGA16-16PI
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
ATMEGA16-16PI
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA16 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 7311
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA16-16PI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    AVR® ATmega
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    ATMEGA16
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V