  • ATMEGA162-16PC
ATMEGA162-16PC
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA162-16PC
HK JDW NO:
536-ATMEGA162-16PC
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
ATMEGA162-16PC
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA162 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 9772
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA162-16PC
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ATMEGA162
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    16MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Connectivity
    EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    15mA
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • External Data Bus Width
    8
  • Length
    52.324mm
  • Height Seated (Max)
    4.826mm
  • Width
    15.24mm