  • ATMEGA164P-20MQ
ATMEGA164P-20MQ
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA164P-20MQ
HK JDW NO:
536-ATMEGA164P-20MQ
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA164P-20MQ
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA164P 44 Pin 20MHz 44-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9072
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA164P-20MQ
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    44-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Supplier Device Package
    44-VQFN (7x7)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA164P
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    20MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Core Architecture
    512 x 8
  • Max Frequency
    20MHz