  • ATMEGA164PV-10MUR
ATMEGA164PV-10MUR
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA164PV-10MUR
HK JDW NO:
536-ATMEGA164PV-10MUR
Package:
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA164PV-10MUR
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA164P 44 Pin 10MHz 5V 44-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 29860
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA164PV-10MUR
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    44-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    OPERATES AT 1.8 V MIMIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ATMEGA164P
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    32
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    9mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm