  • ATMEGA168P-20ANR
ATMEGA168P-20ANR
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA168P-20ANR
HK JDW NO:
536-ATMEGA168P-20ANR
Package:
32-TQFP
Datasheet:
ATMEGA168P-20ANR
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA168P 32 Pin 20MHz 32-TQFP
Quantity:
In Stock : 101
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA168P-20ANR
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA168P
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    23
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V