  • ATMEGA16M1-MU
ATMEGA16M1-MU
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA16M1-MU
HK JDW NO:
536-ATMEGA16M1-MU
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
ATMEGA16M1-MU
Description:
16KB 8K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA16M1 32 Pin 16MHz 5V 32-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 416
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA16M1-MU
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA16M1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    CAN, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    27
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 8K x 16
  • Connectivity
    CANbus, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x10b; D/A 1x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm