  • ATMEGA644P-20PQ
ATMEGA644P-20PQ
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA644P-20PQ
HK JDW NO:
536-ATMEGA644P-20PQ
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATMEGA644P-20PQ
Description:
64KB 32K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR? ATmega Series ATMEGA644P 40 Pin 20MHz 5V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATMEGA644P-20PQ Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 44-TQFP package. A Surface Mount mounting method is used. It comes in a Tube package. With a processor of AVR cores, the device is powered. It is important to keep the temperature at -40°C~105°C TA while working. In terms of its program memory type, it is FLASH. The device has 32 I/Os. To find comparable components, use the ATMEGA644P base part number. A DUAL position is assigned to its terminals. As far as terminations are concerned, there are 40 terminations present. There are a number of electrical components in the AVR? ATmega series, including this one. By using a 5V voltage supply, high efficiency is possible. This gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/Peripheral IC. A total of 40 pins are required to construct this device. It is mounted based on the method of Through Hole. A device with a memory size of 64kB can store programs and data. The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz. In total, there are 3 timers and counters. In addition, it is also capable of having the property OPERATES AT 2.7 V MIN @ 10 MHZ. A supply voltage (Vsup) above 4.5V is necessary for normal operation. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
ATMEGA644P-20PQ Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
ATMEGA644P-20PQ Applications
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA644P-20PQ Microcontroller applications.
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Missile control
  • Guidance-GPS
  • Traditional industrial transformation
  • Fax machines
  • Industrial robot
  • Electronic jamming systems
  • Hard drives
  • Oil and gas
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA644P-20PQ
    Select All
  • Additional Feature
    OPERATES AT 2.7 V MIN @ 10 MHZ
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    ATMEGA644P
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    AVR
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    4.826mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA