  • ATMEGA8515-16AJ
ATMEGA8515-16AJ
advertisement
Manufacturer No:
ATMEGA8515-16AJ
HK JDW NO:
536-ATMEGA8515-16AJ
Package:
44-TQFP
Datasheet:
ATMEGA8515-16AJ
Description:
8KB 4K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA8515 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 5622
Step5Bar-code shipping tag
ATMEGA8515-16AJ
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Supplier Device Package
    44-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    AVR® ATmega
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    ATMEGA8515
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    16MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V